2013. augusztus 31., szombat

Posta

Berlinben volt több, hagyományos postahivatal, ahol mindig tömött sorokban álltak a németek különböző méretű dobozokkal - köszönhetően az internetes vásárlás szabályainak (ti. vissza lehet küldeni mindent, és vissza kapod a pénzt). Voltak ezen kívül olyan közértek, ahol szintén volt csomag/levél felvétel, ezek ugyanúgy működtek, mint a hagyományos posták, csak kicsiben. Nálunk 2 megállón belül minimum 4 posta volt kint, és valószínűleg van, amiről nem is tudok. :)

Na most, Hollandiában nincs postahivatal, az internet szerint. Vannak levelesládák, amibe két irányból lehet a levelet dobni: ha külföldre szánod, jobbra dobd, ha belföldre, balra. Bélyeget könyvesboltokban, újságosoknál kapni. Pufi borítékot tegnap konkrétan nem is kaptam, de ma kb 1 órányi google piszkálás után lett egy címem, ahol volt boríték, de nem volt posta, pedig a wiki szerint ez az egyetlen normális postaként működő bolt. Viszont az eladó adott két címet is a centrumban, valami hihetetlen megérzésnek köszönhetően pedig egyenesen oda is találtam. Nos, ez is egy újságos, de volt mérlegük, és rátették a levelet [a fő bajom a bélyegvevős megoldással, hogy ma pl 3 ékszert küldtem egy borítékban, így tippem sincs, milyen súlyhatárba tartozik a levél, vagyis milyen bélyeg kerül rá].

Csak az érdekesség kedvéért az ajánlott levél árai:
1. The Netherlands 7.70 EUR
2. Europe 9.50 EUR
3. Everywhere else 16.00 EUR

Igen, egy USA-ba szánt ajánlott levél 16 euró. Ez Berlinben maximum 5,5 volt (ha vastag volt a csomag, mert ott nem súlyra ment), Pesten 1100 Ft (kevesebb, mint 4 euró). Mondjuk az eladó is nézett nagyot, amikor kiderült, hogy nem ajánlottan viszont 1 (azaz egy) euróért megy ugyanez a levél Amerikába. Ezek után már nem különösebben lepődtem meg azon sem, hogy a hivatalos postai táblázat szerint nincs olyan opció, hogy a levél 1 euróért menne az USA-ba, az Etsyn meg minden holland bolt 2-3 eurót ad meg ugyanerre. (Oké, Berlinben is mindig bolygóegyüttállástól fügött, hogy a csomagot 3-6 euró között épp mennyiért viszik el. :P)

Ezek után remélem, hogy legalább hatékonyabban működnek, mint a Magyar Posta, és kevéssé szórják el a leveleket - kár, hogy a délutáni keresgélés kapcsán belebotlottam egy etsy topicba, ahol valaki épp azt fejtegette, hogy elsőre eltűnt a levele, amit Hollandiában adott fel, amikor újra küldte, az is eltűnt, így ő nem hajlandó már simán feladni.

[Nagyon zárójelesen pedig azt sem értem, ha már a különböző áraknál tartunk, hogy a sampon, ami Pesten olyan 800 Ft, Berlinben mondjuk 3 euró, az itt miért kerül 5 euróba az egyik boltban, a másikban meg 6-ba?? És nagyon sok terméknél ez van: az egyik boltban 3 euró, a másikban 4.50 ugyanaz. Nem 1-20 cent különbségek vannak, és már a legolcsóbb ár is sokkal több, sokszor majdnem duplája, mint Berlinben...]

2013. augusztus 29., csütörtök

Introcamp

Na megvolt az Introcamp, lassan kezdek magamhoz térni (kiheverni az izomlázat, eltűnnek a lila foltjaim és kialszom magam). Mivel a tábor előtt 2 órával érkeztem Eindhovenbe egy 30 kilós meg egy kb 15 kilós bőrönddel, elég reménytelenül indult a hétfői nap. Biciklim nem lett végül, ami elég nagy szívás volt, de erről majd később. :)

16 csoportra voltunk osztva, mindegyikben 8 elsős és 2 másodéves csapatvezető volt. A tábort amúgy a másodévesek szervezik az elsősöknek, az idei téma a tribes&rituals volt, úgyhogy volt mindenféle idióta csapat (mi a rise of worms voltunk :P). Délelőtt a városban kellett feladatokat megoldani, pontosabban 88 feladatból minél többet. A szokásos hülyeségek, pl keress utcazenéléssel minimum 15 eurót, egyél meg minél gyorsabban 4 holland krokettet (itt automatából lehet venni ezeket a kajákat, nagyon durva... mert hogy teljesen meleg ennek ellenére, van ilyen sültkrumpli automata, vagy mi).

Délután jött a szívás rész, lebicikliztünk a belga határig (oké, elvileg nem) a táborba. És ugye nekem nem volt biciklim... Úgyhogy az egyik csoporttársam biciklijének a csomagtartóján ülve kapaszkodtam veszettül, lett is jó nagy lila folt a karomon, ahol a kezem az ülésnek nyomódott. Az izomláz is innen van: jó 3 órát tekertek a többiek, addig tartottam izomból behajlítva a lábam, hogy ne érjen a földre vagy a kerékhez. Valójában jól eltévedtünk, mert a vissza út kb 1 óra volt szerdán.

A táj amúgy gyönyörű volt, minden nagyon zöld és rendezett (fotó nincs). A tábor két napján mindenféle feladat volt a csapatoknak, volt beavatási szertartás, amiről csak azért van képem, mert lenyúltam a facebook csoportból. :)

Volt pl vízi csata, ami tulajdonképpen a hagyományos kidobós volt, csak éppen középen volt egy sor felfújható gumimedence tele vízzel, abban meg szivacsok, és azzal kellett a másik csapat embereit kidobni.

Amit még muszáj megemlíteni, az a kaja volt. A srác, aki főzött, eredetileg a Design Academyre járt, aztán nyitott egy éttermet Eindhovenben. Alapvetően minden kaja sok részből állt, többnyire valami hideg vagy meleg tésztasaláta magokkal, fűszerekkel, olívaolajjal, rá egy adag párolt zöldség vagy saláta, mellé még valami grillezett hús vagy hal. Semmilyen kajához nem hasonlított, amivel eddig találkoztam. :)

Szerda délben jöttünk vissza a városba, szerencsére kocsival elhoztak engem is, így megúsztam a biciklivel bénázást.  Még volt némi kavarás a szállással, ugyanis elsejétől van szobám, addig viszont még van 4 éjszaka, amire couchsurfing szállást ígértek az egyik diáknál. Írtam reggel sms-t a lánynak, nem válaszol. Aki elhozott kocsival, azt mondta erre, hogy a lány beteg, nem tudok nála aludni. De ne izguljak, mert ott lesz kb 170 ember a suli előtt amikor vissza érünk, csomó embernél van hely. Nos, csomónál nem volt végül. :P Sokaknak még mindig nincs szállása, vagy csak pár napja költöztek Hollandiába. Hosszas kavarás, telefonálás, kérdezősködés után kiderült, hogy akihez mentem volna, beteg ugyan, de azért mehetek hozzá nyugodtan. Elvergődtem az összes cuccal a buszig, onnan még jól eltévedtem párszor, mire megtaláltam a házat. Becsengetek, semmit. Az volt a szerencsém, hogy a szervező srác felírta egy lapra a csaj számát, mielőtt elindultam a suli elől. Ugyanis az a szám, amire reggel az sms-t küldtem, nem volt jó, a lány rosszul írta meg mailben. :/ Úgyhogy most van szoba, meleg víz, internet, és közben kiderült, hogy már szombaton költözhetek - de erről majd egy másik posztban. :)

2013. augusztus 19., hétfő

Szállás

Berlinben annyira mázlim volt, hogy nem kellett lakást keresnem. Viszont lakótársat kerestünk, így az elég hamar kiderült, hogy olcsó lakásra rengetegen állnak sorba. Ehhez képest Eindhoven egy kicsi és unalmas város, viszont fogalmam nem volt, itt is van-e akkora taposás a jó helyekért, vagy elég sulikezdés előtt 1-2 héttel kimenni, és simán válogathatok a jobbnál jobb szobák között.

Hollandiában (és innentől csak a minimális tapasztalataimról fog szólni a blog, senki ne vegye készpénznek, aki esetleg szintén szállást keres :) a legtöbben ügynökségen keresztül bérelnek lakást. Ez annyiból jó, hogy megadod a paramétereket, ők keresnek helyet, és minden lakással kapcsolatos dolgot ők intéznek. Ami kevésbé jó, hogy a szokásos kaució mellett (ami viszont itt legalább csak 1 hónap, míg Berlinben általában 3) ki kell fizetni nekik 1 hónap közvetítői díjat is, amit viszont semmiképp nem kapok vissza a végén. Azaz 3-400 euró csak az, hogy keresnek nekem lakást. Még ha nem is keresnek, hanem én csapok le valamelyik hirdetésre a neten, a közvetítői díjat akkor sem lehet megúszni.

A másik, hogy nincsenek kollégiumok (legalábbis ahol én vagyok, biztos nincs), vannak viszont diákszállások. Ezek 4-20 szobából álló házak, csak diákok laknak itt, mindeninek van külön szobája, és létszámtól függően 1-2-3 közös konyha, wc, fürdő. 300 euró alatt lényegében semmi nincs, de az átlagár inkább a 400 felé közelít, jobb lakások pedig bőven efölött vannak.

Amikor már a második ügynökséggel leveleztem hosszasan és lett az a végeredmény, hogy "bocs, jelenleg nincs üres szobánk" - úgy, hogy amikor levelezni kezdtünk, még volt - na akkor kezdtem kicsit aggódni. Aztán Zs., aki már egy ideje Hollandiában tanul, azt mondta, hogy szerinte inkább menjek oda pár napra, és ne várjak sulikezdésig, mellé pedig sokatmondóan nézett, inkább belehúztam a keresésbe.

Volt számtalan olyan kiadó szoba, hogy utald át az első havi lakbért foglaló gyanánt, és tiéd a szoba. Aha, ebbe inkább nem mennék bele. (Egyébként biztos vagyok benne, hogy ezek közül is volt jó pár, ami nem volt átverés, csak a jelenlegi bérlőnek ez a lépés volt a logikus, de akkor sem szeretném kipróbálni, hány embertől szedi be a végén a havi bérleti díjat. :P)

Végül egy bénázásnak köszönhető, hogy lett (izé, remélem legalábbis) szoba: nem vettem észre, hogy a hirdetésben benne van, hogy június 1-től kiadó. :P Mivel egész komoly bemutatkozást kellett írni, fotót küldeni, stbstb, megírtam azt is, hogy nekem szeptember elsejétől kéne, vagy kicsit előbb esetleg. A válasz az volt, hogy az pont jó lenne, mert úgy néz ki, valaki kivenni június 1-től, de csak augusztus 31-ig. Így a szoba már nem lett meghirdetve szeptember 1-től ismét. Mivel beláttam, hogy nem fogok tudni kimenni megnézni a szobát (júliusban épp nagyon magasak voltak a repjegy árak Berlin-Eindhoven vonalon), végül én kértem, hogy nem lehetne-e lefoglalózni esetleg, aztán ha ott leszek, megnézem a szobát.
Nos, remélem, hogy a szerződés, hosszas levelezés, szoba árának töredékével foglalózással nem fogtam nagyon mellé... egyelőre úgy tűnik, minden rendben, ennek ellenére nyilván addig izgulok, amíg ott nem vagyok, főleg, hogy úgy kerestem lakást, hogy megnézés és szerződés helyszínen való aláírása nélkül _soha_ nem fizetek előre, ehhez képest pont ezt tettem. (Na jó, nem ragozom tovább, ezt senki ne csinálja utána, még ha google-ben csekkolta is a főbérlő nevét, címét, minden elérhető adatát...)

A lakás egyébként szuper helyen van, közel az iskolához. 4-en fogunk együtt lakni, a többiek is diákok, bár az még nem derült ki, ki mit csinál... :) A szerződés egyelőre december 31-ig szól, abban maradtunk, októberben leülünk megbeszélni, maradnék-e tovább is, ha szeretnék költözni, akkor pedig még van időm körbe nézni a városban, ráadásul úgy, hogy már nem kell azért oda utaznom, hogy szobát nézzek.

Miért éppen Eindhoven?

Mivel a blogot úgyis csak ismerősök fogják olvasni (ennek megfelelően a berlinihez hasonlóan személyes posztok lesznek), az előzményeket nem is nagyon részletezném. Volt itt pár sikertelen MOME fémműves felvételi (4x), Sopron, Berlin, Amszterdam (1x), mire Eindhoven felé vettem az irányt, és mire rájöttem, hogy igazából nem akarok ötvös szakra menni feltétlenül.

Hollandiára azért esett a választás, mert a legfontosabb szempont az volt, hogy az oktatási nyelv angol legyen. A legtöbb északi országba ugyan lehet Erasmussal menni, meg Mastert csinálni angolul, de  BA képzés általában az adott ország nyelvén van. Anglia szimplán a tandíjak miatt szóba sem jöhet... így lett hát Hollandia, azon belül is első körben Amsterdam. Mivel már a jelentkezési határidő vége fele küldtem a mappám, nem is jutottam tovább (aha, szerintem is vicc, hogy ettől függ...), ekkor akadtam rá az eindhoveni sulira, amiről lényegében most sem tudok még túl sokat :P de a weboldalon látott anyagok elég meggyőzőek voltak.

Április 17-én volt a felvételi, azaz egy házi feladat témát kellett otthon megcsinálni, majd öt másik munkát prezentálni élőben. Hamarosan pedig az eredményt is megkaptam, így szeptember 2-án elkezdem a Design Academy első évét (és lesz még további 3, mint a címből is kiderült).
26-án költözöm Eindhovenbe, addig meg halálra izgulom magam. ;P